דקל ננסי – האם נמצאה תרופת הפלא נשירת שיער והתקרחות?

לקבלת שיחת ייעוץ ראשונית מלאו פרטים עכשיו!

כידוע, ישנם הרבה טיפולים טבעיים שעשויים לעזור בהתמודדות עם נשירת שיער והתקרחות – החל משינויים תזונתיים, עבור בפעילות גופנית וכלה במריחה של שמנים אתריים על הקרקפת. ואולם, אחד מן הטיפולים הטבעיים שנחקרים הרבה בשנים האחרונות הוא הדקל הננסי, צמח מרפא שתורם לפתרון בעיות שונות אצל גברים, בין היתר, גם התקרחות.

דקל ננסי הוא עץ דקל קטן שמקורו בארצות הברית. אמנם הוא נחשב לאחד הצמחים היעילים בהפחתת נשירת השיער, אך חשוב לציין כי אין מספיק מחקר מדעי המגבה את הטענה הזו. עם זאת, רבים ממליצים על השימוש בדקל ננסי בטענה כי ממש כמו פרופסיה (וללא תופעות הלוואי הרבות שלה), הדקל הננסי חוסם את האנזים 5-אלפא-רדוקטאז, אשר מסייע בהמרת הטסטוסטרון ל-DHT, ובכך תורם להפחתה משמעותית בנשירת השיער.

בעבר נערכו כמה מחקרים שבחנו את השפעתו של הדקל הננסי על נשירת השיער, אך מדובר במחקרים קטנים או שוליים, או כאלה שלא בידדו את הדקל הננסי מיתר המשתנים במחקר (באופן שלא מאפשר לקבוע את מידת השפעתו על נשירת השיער). למרות זאת, מחקרים אלה הראו כי צריכה של דקל ננסי קשורה לתופעת ההתקרחות – בעיקר התקרחות גברית טיפוסית, אשר, כידוע, מושפעת מפעילותו של האנזים 5-אלפא-רדוקטאז. ואולם, היו מחקרים שהראו אחרת: מחקר אחד, שהשווה בין השפעתו של דקל ננסי לבין השפעת התרופה פינסטריד על צמיחת השיער, מצא כי הנבדקים שנטלו פינסטריד חוו שיפור בנשירת השיער שלהם אשר היה משמעותי הרבה יותר מהשיפור שחוו הנבדקים שצרכו דקל ננסי. עם זאת, אף על פי שהשפעתו של הדקל הננסי על נשירת השיער פחותה מזו של פינסטריד, היא הודגמה ונצפתה במחקר, ונראה כי גם אם הוא לא עוצר לגמרי את תהליכי ההתקרחות, הדקל הננסי משפיע על נשירת השיער – כך קובע המחקר.  

ואולם, בשל היעדר מחקר מדעי נרחב ומקיף על דקל ננסי והשפעתו על נשירת שיער, אין כיום מינון מומלץ לצריכה שלו. מומחים שחקרו את הדקל הננסי ממליצים על צריכה של טבליות במינון של 160 מ"ג פעמיים ביום (המינון שבו הם השתמשו במחקר הקליני שלהם). מלבד טבליות, אפשר לצרוך את הדקל הננסי כתמציות נוזליות, שאותן נהוג להוסיף למשקאות. כמו כן, אפשר לצרוך אותו כפירות יבשים – באכילה. נוסף לכך, אפשר למצוא את הדקל הננסי גם בתכשירים קוסמטיים כמו שמפו וסבון, אולם נראה כי השפעתו תהיה מוגבלת ביותר בתצורה זו.

כמובן, היעדר המחקר המדעי על הדקל הננסי מוביל גם להיעדר מידע על תופעות הלוואי שלו, ובשל כך, מומלץ להיות ערניים לתגובה הגופנית לאחר צריכה של דקל ננסי. חשוב לזכור כי הדקל הננסי מכיל טאנינים, שהם פולימרים פנולים שמקשים על ספיגת הברזל בגוף, ולכן מומלץ לא לצרוך אותו במהלך היריון או במקביל להנקה. כמו כן, שימו לב כי השפעותיו של הדקל הננסי על המצב של נשירת השיער שלכם לא ייראו מיידית, ולכן כדאי להתאזר בסבלנות. המחקרים המעטים שחקרו את השפעת הדקל הננסי נערכו לאורך זמן, לפחות לאורך חצי שנה.

לסיכום, כאמור, לא נערכו מספיק מחקרים מדעיים רציניים על השפעתו של הדקל הננסי על נשירת שיער – והמחקרים שדווקא הצליחו להוכיח קשר בין השניים הופרכו במחקרים אחרים. ואולם, מטופלים שמבקשים להשתמש בסגולותיו הרפואיות של הדקל הננסי חייבים לזכור לעשות את זה רק לאחר התייעצות עם רופא. כמו כן, נראה כי כדאי לשלב את הדקל הננסי כחלק ממערך רחב של טיפולים למניעת התקרחות, שכן צריכה של הדקל הננסי לבדו לא צפויה לפתור לגמרי את הבעיה.

דברים טבעיים נוספים שאפשר להיעזר בהם:
שמן מנטה לנשירת שיער
שמן זרעי דלעת
טיפול PRP
איך אבודרט עוזר כנגד התקרחות ונשירת שיער?

לקבלת שיחת ייעוץ ראשונית מלאו פרטים עכשיו!

Facebook
WhatsApp

מאמרים נוספים על השתלת שיער

לקוחות ממליצים

דילוג לתוכן